Az influenzát a klinikai tünetek egész skálája kíséri és nagyon nehéz, főleg a járványidőszakon kívül, megkülönböztetni az influenzához hasonló egyéb betegségektől. Az influenzához hasonló betegségekből viszont a kórokozóktól függően nagyon sok van, és ha úgy is érezzük magunkat, mint az influenza esetében, nem vagyunk mindig influenzásak. A légutakat támadó vírusok egész sora létezik, amelyek a gyerekeknél és felnőtteknél egyaránt az influenzára emlékeztető megbetegedéseket okoznak.
- A megfázás a felső légutak gyorsan terjedő betegsége, amelyet vírusok okoznak, nem pedig a hideg. Megfázást a vírusok különböző típusai okozhatnak.
- A szezonális influenzát az A, B és C típusú influenzavírus okozza.
- Az influenzához hasonló megbetegedéseket, ún. influenzás szindrómát az influenzavíruson kívül adenovírusok, parainfluenza vírus, respiratory syncitial vírus (RSV), vagy baktériumok, például Chlamydia pneumoniae a Mycoplasma pneumoniae is okoznak.
A problémát az okozza, hogy az egyes megbetegedések okozóját a klinikai tünetek alapján szinte lehetetlen megállapítani, tehát mindent, ami az influenzára hasonlít, influenzának tekintünk. Ezért, hogy meg tudjuk választani a legmegfelelőbb gyógymódot, mégiscsak találhatunk néhány különbséget, amely segít az influenza és az influenzás szindróma megkülönböztetésében.
Tudnia kell, hogy:
Az influenza és az influenzához hasonló betegségek legjobb gyógymódja az ágyban fekvés és a kezelési utasítások betartása. Viszont az influenza és az influenzához hasonló betegségek gyógyításánál sokkal jobb a hatékony megelőzés.
- Megfázás esetén minél előbb be kell venni a homeopátiás Oscillococcinum® gyógyszert.
- Influenza esetén oltással.
- Influenza és az influenzához hasonló betegségek esetén az Oscillococcinum® szedésével, amelyet éppen az influenzás megbetegedések tüneteinek a kezelésére fejlesztettek ki, mint például a láz, hidegrázás, fejfájás, fáradékonyság és izomfájdalom.
Hogyan lehet megkülönböztetni a megfázást, influenzát és az influenzás szindrómát?
Megfázás
- Mérsékelt hőemelkedés, 38°C körüli.
- Mérsékelt izom- és ízületfájdalmak.
- Bár valójában nincs hideg, hidegrázásunk van, és nem érezzük magunkat komfortosan.
- Különböző erősségű és időtartamú fejfájás.
- Orrfolyás.
- Torokfájás.
Influenza
- A megbetegedés hirtelen fellépése.
- Magas láz, 39 °C körüli.
- Bár meleg helyen tartózkodunk, erős hideglelést és rázkódást érzékelünk.
- Hirtelen erős izom- és ízületfájdalmat érzünk.
- Erős fejfájás tör ránk, amelyet esetenként száraz köhögés és orrdugulás kísér.
- Kimerültség érzete jelentkezik, és egyáltalán nincs kedvünk mozogni.
Influenzás szindróma – első tünetek
- A tünetek lassú kifejlődése..
- Mérsékelt hőemelkedés, 38°C körüli.
- Bár valójában nincs hideg, erős hideglelést és rázkódást érzékelünk.
- Fizikai terhelés nélkül is izomfájdalmat érzünk.
- Különböző erősségű és időtartamú fejfájás.
- Orrfolyás.
- Rendkívüli fáradtságérzet.
A megfázás, influenza és az influenzához hasonló betegségek megkülönböztetésének alapvető kritériuma tehát az a tény, hogy az influenza hirtelen tör ránk, és perceken vagy órákon belül az egész szervezetünkön úrrá lesz.
Jó tudni, hogy:
Meddig tart:
- A megfázás megnyilvánulásai a fertőzéstől számított harmadik napon érik el a csúcsukat – ekkor a legfertőzőbb is a beteg. Helyes kezelés esetén a tünetek aztán mérséklődnek, és általában egy héten belül eltűnnek.
- Az influenzás szindróma mintegy 4 – 7 napig tart.
- A szezonális influenza körülbelül egy hétig tart. A köhögés és fáradékonyság viszont akár 2 hétig is fennállhat.
Az előfordulási idő:
- A megfázás az év bármely időszakában jelentkezhet, gyakoribb előfordulást az orvosok a téli hónapokban észlelnek. Tehát a megfázás szezonális jellege – eltérően az influenzától – nem egyértelmű. A mi földrajzi szélességünkön az influenza általában októberben vagy novemberben jelenik meg, és a járvány általában márciusig tart.
- Az influenzás szindróma egész évben előfordul, a csúcs az őszi és téli időszakra esik.
- A szezonális influenza időszaka novembertől áprilisig terjed, miközben a csúcs ideje évről évre változik.
Az influenzás megbetegedés tünetei úgy a gyerekeknél, mint a felnőtteknél lényegesen eltérhetnek, hisz minden szervezet másképpen reagál. Az egyiknél a tünetek agresszívabban jelentkeznek, a másiknál kevésbé súlyosan. Az összes ilyen tünet viszont a testnek a figyelmeztető jele, amelyeket nem szabad alábecsülni. Amennyiben gyorsan reagálunk,növeljük annak az esélyét, hogy a szervezet saját erejéből győzedelmeskedik a fertőzés felett.