Chrípka sa vyznačuje širokým spektrom klinických príznakov a je ťažké ju, najmä mimo epidémií, odlíšiť od iných chrípke podobných ochorení. Ochorení podobných chrípke je však podľa pôvodcov, ktoré ich spôsobujú veľa a aj keď je nám zle ako pri chrípke, nemusí vždy ísť o klasickú chrípku. Existuje totiž celá škála respiračných vírusov, ktoré u detí aj u dospelých spôsobujú ochorenia pripomínajúce sezónnu chrípku.
- Prechladnutie je rýchlo šíriaca sa choroba horných dýchacích ciest, ktorá je spôsobená vírusmi, ale nie chladom. Prechladnutie môže spôsobovať množstvo rôznych typov vírusov.
- Sezónnu chrípku spôsobujú influenzavírus A, B a C.
- Chrípke podobné ochorenia, tzv. chrípkový syndróm vyvolávajú okrem vírusov chrípky aj niektoré adenovírusy, vírusy parachrípky, respiračný syncyciálny vírus (RSV), ale aj baktérie ako Chlamydia pneumoniae a Mycoplasma pneumoniae.
Problém je v tom, že odlíšiť pôvodcov uvedených jednotlivých ochorení je na základe klinických príznakov takmer nemožné, takže všetko čo sa podobá chrípke považujeme za chrípku. Preto, aby sme vedeli zvoliť optimálny spôsob liečby, predsa len dokážeme nájsť niekoľko rozdielov, ktoré nám umožnia rozlíšiť chrípku od chrípkového syndrómu.
Mali by ste vedieť, že:
Najlepším liekom na chrípku a chrípkové ochorenia je pokoj na lôžku a dodržiavanie liečebných režimových opatrení. Lepšie, ako chrípku či chrípkové ochorenie prekonať a liečiť, je účinne im predchádzať.
- V prípade prechladnutia čo najskorším užitím homeopatického lieku Oscillococcinum®.
- V prípade chrípky očkovaním.
- V prípade chrípkového syndrómu vyvolaného chrípke podobným ochoreniam užívaním Oscillococcinum®, ktorý je určený práve na liečbu chrípkových stavov, ako sú napríklad horúčka, zimnica, bolesť hlavy, únava a bolesti svalov.
Ako rozlíšite prechladnutie, chrípku a chrípkový syndróm?
Prechladnutie
- Máme mierne zvýšenú teplotu, okolo 38°C.
- Pociťujeme miernu bolesť svalov a kĺbov.
- Hoci nám reálne nie je zima, chytá nás triaška a cítime sa nekomfortne.
- Pociťujeme bolesti hlavy rôznej intenzity a trvania.
- Začína nám tiecť z nosa.
- Pociťujeme bolesť hrdla.
Chrípka
- Náhly nástup ochorenia.
- Náhly nástup vysokej horúčky, okolo 39 °C.
- Aj keď sme v teple, pociťujeme silnú triašku a zimnicu.
- Náhle pociťujeme silnú bolesť svalov a kĺbov.
- Náhle prichádzajú silné bolesti hlavy, v niektorých prípadoch sprevádzané suchým kašľom a upchatým nosom.
- Cítime sa úplne vyčerpaní, bez chuti sa vôbec hýbať.
Chrípkový syndróm - prvé príznaky
- Postupné rozvíjanie príznakov.
- Máme mierne zvýšenú teplotu, okolo 38°C.
- Hoci nám reálne nie je zima, chytá nás triaška a cítime sa nekomfortne.
- Aj keď sme sa fyzicky nenamáhali, bolia nás svaly.
- Pociťujeme bolesti hlavy rôznej intenzity a trvania.
- Začína nám tiecť z nosa.
- Cítime neobyčajnú únavu.
Základným kritériom rozlíšenia či ide o prechladnutie, chrípku alebo chrípke podobné ochorenie je teda skutočnosť, že chrípka prichádza náhle a v priebehu pár desiatok minút, či hodín doslova schváti celý organizmus.
Je dobre vedieť aj:
Koľko trvajú:
- Prejavy prechladnutia vrcholia asi na tretí deň od nákazy - vtedy je chorý aj najviac nákazlivý. Pri správnej liečbe postupne ustupujú a obyčajne v priebehu týždňa vymiznú.
- Chrípkový syndróm trvá 4 až 7 dní.
- Sezónna chrípka trvá približne týždeň. Kašeľ a únava však môžu pretrvávať aj 2 týždne.
Kedy sa vyskytujú:
- Prechladnutie sa môže vyskytovať počas celého roka, vyšší výskyt ale lekári zaznamenávajú práve v zimných mesiacoch. Sezónnosť prechladnutia teda nie je, na rozdiel od chrípky, jednoznačná. V našich zemepisných šírkach nastupuje typicky chrípka v októbri až novembri a vo forme epidémie pretrváva približne do marca.
- Chrípkový syndróm sa vyskytuje po celý rok, s vrcholom v jesennom a v zimnom období.
- Sezónna chrípka prichádza tradične od novembra do apríla, pričom vrchol epidémie ochorenia sa každý rok líši.
Príznaky chrípkového ochorenia sa u detí aj u dospelých môžu výrazne líšiť, pretože každý organizmus reaguje rozdielne. U niekoho je nástup symptómov agresívnejší, u iného menej. Všetky tieto symptómy sú však varovné signály nášho tela, ktoré nesmieme podceniť. Ak zareagujeme rýchlo, zlepšíme šance, že organizmus sa chorobe ubráni vlastnými silami.